Moravští rytíři slaví a pomáhají

Nejmladší rytířský řád v této zemi se má pěkně k světu. Zatímco o těch tradičních a starobylých obvykle mnoho neslyšíme. Královský řád Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana přichází se stále novými nápady. Daří se mu sehnat peníze pouze na uskutečnění části z nich. ale je přece lepší zapálit svíčku než nadávat, že je tma …

Když před pár lety tento řád, či přesněji občanské sdružení, jež nese ná­zev řádu, vznikal, říkal jsem si. že je to fajn zábava pro velké hravé kluky. Přiznejte si, míli čtenáři, nelíbilo by se vám také nosit nádherná roucha, po­užívat vznešeně znějící tituly, účinkovat při malebných rituálech a besedovat o ušlechtilých cílech, pro něž stojí za to tasit (pomyslný) meč?

Sv. Rostislav na správném místě

Postupem času jsem ale došel k závěru, že v případě morav­ských rytířů jde vlastně o sym­patický spolek. A že slovo "moravský" je tu stejně důležité jako slovo "rytíř". Že jde o skupinu mužů (osvěženou pár ženami), kteří i v cynickém 21. století nadšeně bojují za ideály moravismu, za pozvednutí ducha své země a za její rozkvět.
Jak už to bývá, plány jsou podstatně větší než výsledky. Ale zaplaťpánbůh aspoň za tu pozitivní energii, která z řádu čiší mezi obecný lid. A také za hezkou podívanou na "sůl země", rozvážně kráčející v úctu budících modrožlutých kostýmech jak od Pištěka.
Nedávno řád odhalil už několikátou sochu sv. Rotislava; tentokrát na Znojemském hradišti sv. Hypolita. Sem pravoslavný světec, původně kníže pozvavší k nám bratry věrozvěsty, určitě patří - hradiště bylo důležitým místem Velké Moravy. Snad do konce bájným Veligradem? Sídlil tu i sám Rostislav? (Mimochodem, jak nám rytíři sdělili, blízké rakouské městečko Retz se původně jmenovalo Ratislavia.)
Při vši úctě k řádu ale moc nechápu angažmá Michaela Stewarta v jeho čele. Prohlašuje se za "Jeho královskou Výsost prince z Albany", vládce domu Stuartovců a právoplatného pretendenta trůnu Skotska (tam bude příští rok referendum o samostatnosti, takže by nějakého krále třeba opravdu mohli potřebovat). Na internetu však snadno vyhledáte doklady a argumenty, které jeho tvrzení vyvracejí. Mají pravdu, nebo jsou zfalšovány britskými tajnými službami? Nevím, neodvažuji se soudit.

Baroni Zikmundova Řádu draka

To ale neznamená, že by setkáni s drobným sympaticky mužem žijícím momentálně v Nice nebylo příjemným osvěžením. Měl jsem před časem příležitost promluvit si s ním ve vinném sklepě a bylo to zajímavé. V rozhovoru s princem, který nám aktuálně řád poskytl. Michael mluví o své poslední návštěvě Moravy, kde „spolubratři z řádu slavili významná životní jubilea" a on s nimi opět „trávil příjemné chvilky u sklenky výtečného moravského vína“.
Blahopřání se stylově odehrávalo ve vinném sklípku moravských rytířů v Hlohovci u Valtic: sklep byl vysvěcen a vyzdoben symboly řádu i Moravy. Jubilanti zde doslali knihy, řádové prsteny, řádové medaile, velmistr pak také „ikonu sv. Tomské černé madony".
Pět členů řádu, mezi nimi i Moravsky zemský Mistr ing. Jaroslav Pospíšil Postřelmovský, od prince Michaela dokonce dostalo dědičný titul barona! Michael jim ho udělil Z titulu své údajné funkce Mistra Řádu draka, který v roce 1408 založil císař Zikmund (ano, šelma ryšavá). Řádovou medaili při té slávě dostaly i dva vinné sklepy v Hlohovci.

Kde vzít peníze pro památky?

Znamenití mužově v řádových rouchách tedy slavili. Ale čím přispěli obecnému blahu? Princ Michael hovoří o několika projektech zaměřených na obnovu kulturního bohatství, hlavně hradů a zámků. Jaké to jsou? Princ zdůrazňuje nutnost zavedení daňových odpočtů pro bohaté podnikatele, kteří se rozhodnou do těchto bohulibých počinů investovat. Nabízí i myšlenku přímých investic do památkových objektů, jež by „přinesly na tato místa život, smích a radost".
Základem ovšem je najít podnikatele, kteří do takových nápadů vloží peníze. To se bohužel zatím moc nedaří. A nejen řádu – doba je zkrátka zlá a sponzoři máji peněz málo. Až se ale časy zlepší, budou tu už čekat projekty moravských rytířů připravené k rychlému uvedeni do života